Ostropest – jak go używać, by smakował?

Opublikowano przez Redaktor

Ostropest plamisty to rodzimy pospolity chwast popularnie nazywany ostem. Jednak roślina ta, a zwłaszcza jej malutkie nasiona posiadają niezwykle dobroczynny wpływ na organizm człowieka. Chociaż są gorzkie w smaku, to wspomagają w leczeniu wielu dolegliwości. Czy zgodnie z przysłowiem „gorzki lek najlepiej leczy”?

Odbudowuje wątrobę, działa przeciwnowotworowo

W swoim składzie posiada sylimarynę, silny przeciwutleniacz, który występuje także jako składnik leków na problemy z trawieniem. Substancja ta doskonale regeneruje komórki wątroby po długich kuracjach antybiotykowych, w rekonwalescencji po wirusowym zapaleniu wątroby typu C, marskości wątroby oraz zwyrodnieniu tłuszczowym. Ponadto normalizuje poziom cholesterolu, u osób chorujących na cukrzycę obniża poziom glukozy we krwi, zapobiega chorobom o podłożu nowotworowym. Usuwa wolne rodniki i oczyszcza ciało z toksyn, działa odmładzająco. Wspiera organizm w zaburzeniach czynności wątroby także spowodowanych nieprawidłową dietą. Jest nieoceniona w leczeniu osób z chorobą alkoholową, chroni organ wątroby przed toksycznym działaniem alkoholu. Pomocna w trakcie leczenia odwykowego.

W jakiej postaci przyjmować?

Nasiona ostropestu można zjadać w całości, starannie rozgryzając i popijając dużą ilością wody, ale w smaku są gorzkawe. Dlatego, aby ich spożywanie było bardziej przyjemne można ziarenka zmielić wykorzystując do tego celu młynek do mielenia kawy. Wystarczy wsypać niewielką ilość ziaren i pulsacyjnie mielić. Polega to na tym, że przez 3-5 sekund należy mielić i tyle samo czasu robić przerwy. Chodzi o to, aby w trakcie tej czynności nie doprowadzić do niekorzystnej sytuacji, w której mogłoby łatwo dojść do zagrzania się zawartości, a tym samym sporych strat sylimaryny. Można zrobić 2-3 porcje i przechowywać w szczelnym słoiczku.

Jak dawkować?

Najlepiej zaczynać od mniejszych dawek i obserwować reakcję organizmu. W formie zmielonych nasion powinno się przyjmować 2–3 łyżeczki dziennie i popijać wodą. Dodawać można także do herbaty, jogurtu, serka, musli, płatków owsianych, kanapek, do zup, mięs i sałatek jako posypka. Mielony ostropest doskonale komponuje się z nasionami siemienia lnianego. Przygotowując napar potrzeba dwie łyżeczki mielonych ziaren zalać niewielką ilością przegotowanej wody, następnie napar wypić, a resztę można wybrać łyżeczką i zjeść. Stosując suplement diety z sylimaryną należy kierować się wskazaniami producenta w ulotce dla pacjenta.

Czy istnieją przeciwwskazania?

Dotychczas nie stwierdzono szkodliwości podczas stosowania ostropestu plamistego, nie wywołuje on skutków ubocznych. Spożywać mogą go wszyscy dorośli, nie powinno podawać się dzieciom do lat 12. Jego działanie występuje po około 2 tygodniach od rozpoczęcia kuracji. Może być przyjmowany codziennie i wykorzystywany jako zwykła przyprawa ziołowa. W każdej kuchni powinna znaleźć swoje miejsce na stałe. Jedzenie ostropestu przyniesie organizmowi wyłącznie same korzyści, poprawi samopoczucie, odporność i funkcjonowanie całego ciała.