Po co stosować piperynę?

Opublikowano przez Redaktor

Jest najbardziej popularną i najczęściej używaną w kuchni przyprawą ziołową. Występuje w wielu przepisach kulinarnych, ponieważ dzięki niej wszelkie dania są pikantne i nabierają wyrazistości. Powszechnie stosowany jest czarny i biały, a w bardziej wyszukanych potrawach także zielony czy różowy. Jaka to przyprawa? Oczywiście – pieprz, a w nim znajduje się niesamowity składnik, który wspomaga diety odchudzające i przynosi wiele korzyści dla naszego organizmu.

Co to jest piperyna?

Poszczególne gatunki pieprzu pochodzą od jednej rośliny o nazwie Piper nigrum. Jednak tylko czarny pieprz na zewnętrznej warstwie ziaren zawiera pikantną substancję, która nadaje specyficznej ostrości każdej potrawie. Jest nią alkaloid nazywany piperyną. Dotychczas wiadomo było, że jest on odpowiedzialny za piekący, ostry smak. Prowadzone przez naukowców badania potwierdziły, że nie tylko. Substancja ta dostając się do przewodu pokarmowego potęguje wydzielanie soku żołądkowego i znakomicie pomaga w trawieniu.

Rewolucyjny środek na odchudzanie

Wyciąg z pieprzu czarnego jest niezwykle pomocny w przypadku diet redukcyjnych. Producenci piperyny zapewniają, że pozwala w szybkim czasie stracić nawet do 5 kg w kilka tygodni. Znakomicie hamuje apetyt, a pobudzając enzymy trawienne w trzustce przyspiesza przemianę materii, co w konsekwencji prowadzi do spalania tkanki tłuszczowej. Ponadto skraca czas przemieszczania się pokarmu z żołądka do jelit, co również przyczynia się do znacznego spadku masy ciała. Pomaga w zaparciach, ułatwia wypróżnianie. Stąd już prosta droga do osiągnięcia wymarzonej sylwetki.

Wzmacnia organizm

Piperyna to nie tylko świetny sposób na zrzucenie niechcianych kilogramów. Stosowana miejscowo wykazuje działanie znieczulające, pomaga w stanach zapalnych, w dolegliwościach reumatycznych. Jednak trzeba uważać, bo może powodować zaczerwienienie lub podrażnienie skóry. Preparaty z tym składnikiem są także skuteczne wtedy, gdy konieczne jest polepszenie wydolności psycho-fizycznej. Wspomagają koncentrację, poprawiają pamięć, podnoszą odporność organizmu na ból. Pośrednio wyciąg z czarnego pieprzu stymuluje rozwój tkanki mięśniowej, eliminuje z mięśni kwas mlekowy. Dotlenia tkanki, działa rozkurczowo i obniża ciśnienie tętnicze. Wchodzi też w skład preparatów witaminowo-mineralnych w celu lepszego przyswajania. Wzmaga wchłanianie witamin, np. witamin z grupy B, beta-karotenu, selenu czy koenzymu Q10.

Wyciąg z pieprzu a przyjmowanie leków

Należy pamiętać, że piperyna może wzmacniać wchłanianie niektórych leków. Są to między innymi leki przeciwpadaczkowe, immunosupresyjne, glikokortykosteroidy, glikozydy nasercowe, antybiotyki makrolidowe, niektóre leki przeciwgrzybicze. Dlatego przed rozpoczęciem suplementacji należy zapoznać się z ulotką informacyjną.

Jak dostarczać do organizmu?

Spożywanie pieprzu czarnego w przygotowywanych przez nas potrawach jest dobrym rozwiązaniem głównie ze względów smakowych. Natomiast jeśli oczekujemy spektakularnych efektów w postaci zmniejszania wagi ciała czy budowania muskulatury, to powinniśmy pomyśleć o suplementacji, włączeniu systematycznej, wzmożonej aktywności fizycznej oraz stosowaniu prawidłowo zbilansowanej diety.

Piperyna BioPerine® 95% 10mg - 240 tabletek

Piperyna BioPerine® 95% 10mg – 240 tabletek